Acte de lliurament dels Premis Literaris XXVIIIè Mossen Condò Sambeat, XVIIIè Aran de Literatura, XIè Concurs de Dibuix i XIè de Teatre a l’Escola

0 Flares Twitter 0 Buffer 0 Google+ 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

Acte de lliurament dels Premis Literaris XXVIIIè Mossen Condò Sambeat, XVIIIè Aran de Literatura, XIè Concurs de Dibuix i XIè de Teatre a l’Escola

El Conselh Generau d’Aran dins el marc de la Festa d’Aran, ha organitzat un any més, l’acte de lliurament dels Premis Literaris XXVIIIè Mn. Condò Sambeat, XVIIIèna edició del Premi Aran de Literatura, XIè Concurs de Dibuix a l’Escola i XIè Festival de Teatre a l’Escola.

L’acte s’ha celebrat a l’església de Mijaran i ha estat presidit pel sindic d’Aran, Carlos Barrera, acompanyat del vicesindic i conselhèr de Governació, Frances Medan, de la conselhèra de Turisme i Desenvolupament Econòmic, Anna Díaz, i del conselhèr de Territori, José Antonio Boya. A l’acte també hi ha assistit diferents representants de la cultura i la societat aranesa.

El sindic d’Aran, Carlos Barrera, durant la seva intervenció en l’acte de lliurament dels premis davant del nombrós públic assistent, ha destacat la importància de poder celebrar la 28èna edició del premi Mossen Condò Sambeat, en una situació com la que actualment vivim, pel que significa pels aranesos i per les futures generacions, assenyalant, que un poble amb cultura és un poble amb futur i la responsabilitat de les institucions és implicar-se al màxim en el desenvolupament cultural del país. El sindic d’Aran, ha afegit que aquests premis literaris són imprescindibles per a la defensa i l’ús social de la llengua aranesa, i adreçant-se als més joves ha dit que són ells els que en un futur hauran de defensar dins i fora del país aquest signe d’identitat que representa la llengua aranesa.

Els premiats d’aquesta edició han estat:

XXVIIIau edicion deth prèmi de Literatura Infantila e Juvenila, Mn. Condò Sambeat

Categoria Narracion

 

Nivèu A

2au Accèssit a Andrea Ros Moga per “Tres moments ena vida”.

1èr Accèssit a Ares Palacin Batmala per “Ua vida diferenta”.

Finalista a Lara Rodríguez López per “Sonque tu”.

1èr Prèmi a Ingrid Martinas per “Peter e era Pasca”.

 

Nivèu

Aquest Nivell, en la Categoria de Narració, prèvia intensa deliberació per part del Jurat, s’ha cregut oportú deixar-lo desert a excepció de la obra de Paula Palacin Batmala que porta per títol “Víuer eth present” i que ha merescut un accèssit.

Nivèu C

2au Accèssit a María Sanz Rodríguez per “Daurí un uelh e…”.

1èr Accèssit a Ana Sanz Rodríguez per “Toti èm nómades”.

Finalista a Celia Sanz Rodríguez per “Testimòni Criminau”.

1èr Prèmi a Sara Barba Molins per “Eth trebalh libère”.

 

Categoria Poesia

Nivèu A

2au Accèssit a Vega Carrera Sánchez per “Es mèns libres”.

1èr Accèssit a Aitana Batalla Estévez per “Ua polida epòca”.

Finalista a  Gala García Moga per “Libertat”.

1èr Prèmi a Jana Batalla Estévez per “Enquiath Cèu”.

Nivèu B

2au Accèssit a  Naomi Isabel Radion per “Lectura”.

1èr Accèssit a  Ferran Pérez per  “Da-me ua paraula”.

Finalista a Clàudia Capdevila España per “Es Joeni”.

1èr Prèmi a Júlia Sánchez González per “Vos demori”.

Nivèu C

Accèssits a Ana Sanz Rodríguez per “Tu” i a Ariadna Rodríguez Torres per “A viatges”.

Finalista a Ares Capdevila España per “Viatjar”.

1èr Prèmi a Mohamed Largo Yagoubi per “Lieg-ac ath revès”.

Membres del Jurat de la XXVIIIau edicion deth prèmi de Literatura Infantila e Juvenila, Mn. Condò Sambeat:

Tòni Escala

Ana García

Marta Peremiquel

Ma. Pau Gómez

Manolita Amiell

XVIIIau edicion deth prèmi Aran de Literatura

Categoria Narracion

-2au Accèssit a Ares Capdevila Brualla per l’obra “Eth viatge sense tornada”.

-1èr. Accèssit a Cristina Enseñat Beso per l’obra “Gina e es petites lances empodoades”.

-Finalista a Patrick Verdier per l’obra “ Benalejas de Bacalan, detectiu gascon”.

-1èr Prèmi a Jean Claude Puech per l’obra “Cortetas de Mananca; Flors paganas”.

Categoria Poesia

-Accèssit a Ruth Gallardo Castillejo per la poesia “Era Val”.

-Finalista a Tòni Escala per la poesia “Traicion/país”.

-1èr. Prèmi a Xavi Gutiérrez Riu per la poesia “Prumèr d’octobre”.

Categoria Novèlla Juvenila

-Finalista a Lourdes Santacruz per l’obra “Eth messatge”.

-1èr. Prèmi a Amy Cros per l’obra “Espèr”.

Membres del Jurat del XVIIIau Prèmi Aran de Literatura:

Emma-Joana Masseillou

Ma. Àngels Ros

Pili Ares

Ramon Sistac

XIau Concors de Diboish ena Escòla

Categoria 1èr e 2au de Primària

Accèssits a Bernat Domínguez i Álex Boya Sirat.

Finalista a Jan Puyol Ruíz.

1èr Prèmi a Iván Sanjuan Hila.

Categoria 3au e 4au de Primària

Accèssits a Aina Cuito Solà i Hugo Suárez Laffontan.

Finalista a Elsa Sabi Gómez.

1èr Prèmi a Maria Ubeira Puente.

Categoria 5au e 6au de Primària

Accèssits a Vega Carrera Sánchez i Mari Cielito Díaz Aguilar.

Finalista a Gala García Moga.

1èr Prèmi a Rita Alonso Casablancas.

Categoria  1èr e 2au d’ESO

Accèssits a Cloe Suárez Laffontan i Marc Grijalba Ruíz.

Finalista a Maria Ilenia.

1èr Prèmi a Irati Rossignol Viló.

Categoria 3au e 4au d’ESO

Accèssits a Alice Marcini i Júlia Cervantes Díaz.

Finalista a Aleix Filloy Cavero.

1èr Prèmi a Ariadna Rodríguez Torres.

Categoria Bachelierat Professionau

Accèssit  a Aitor Vivancos López.

Finalista Aghata Medina Ruíz.

Membres del Jurat del XIau Concors de Diboish ena Escòla:

Glòria Coronas

Miquèu Herreros

Susana Martínez-Cantullera

Virgínia Basullas

Carla del Valle

XIau FESTIVAU DE TEATRE ENA ESCÒLA

En l’onzena edició del Festival de Teatre a l’Escola hi van participar alumnes de les escoles de Les, Bossòst, Vielha i Gessa, que van representar les obres a la Sala d’actes de l’Escola Garona de Vielha  i a la Sala d’actes de l’Ajuntament de Les. Les directores de les escoles participants han rebut un quadre amb escenes de les pintures renaixentistes del S.XVI de les Virtuts de l’església d’Unha, en reconeixement de la feina feta.

La vessant musical de l’acte d’entrega de premis ha anat a càrrec de la Coral Quate Sons, integrada per dones de Les i de Bossòst dirigides per Maria Vergés, que han interpretat “Eth Pònt de Mirabel” cançó tradicional nord occitana; “Sonque Tu” adaptació a l’aranès de l’himne gal·lès del S.XIX “Calon Lan”; “Pavana” cançó composada per Thoinot Arbeu al S.XVI adaptada per Pepita Caubet; “Pregaria Irlandesa” i “Ara Mia” versió aranesa del clàssic de Frank Sinatra “My Way”; i finalment per cloure l’acte l’himne de la Val d’Aran “Aqueres Montanhes”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Puntuació: 4,00 de 5 - 1 Vots
Loading... - 106 visites
[ Valora aquesta informació fent clic als estels ]
Si t'agrada aquest canal informatiu subscriu-te al RSS !
NOTA: El comptador de visites està actiu des de 02-2016
0 Flares Twitter 0 Buffer 0 Google+ 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×